Para Buch. Książka w ruch

Zajęcia z książką popularnonaukową podczas ferii były prowadzone przez MGBP w ramach projektu: "Para buch. Książka w ruch". Jest to już kolejny cykl promujący książki o eksperymentach, układzie słonecznym i recyklingu. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w głośnym czytaniu tekstów, pracach plastycznych, grach i zabawach muzycznych. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu znalazła się wśród 100 bibliotek z pięciu województw, które biorą udział w projekcie „Para-buch! Książka w ruch!”. Jest to projekt łączący w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat) ciekawości świata, rozwój umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. W ramach projektu organizujemy spotkania z literaturą popularnonaukową. Prowadzone zajęcia obejmują głośne czytanie książek popularnonaukowych oraz działania popularyzujące książki i wiedzę w zakresie dziedzin STEM (matematyki, technologii czy nauk przyrodniczych). Projekt będzie realizowany do końca czerwca 2020 roku. Edycję pilotażową projektu „Para-buch! Książka w ruch!” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung.

Podczas pierwszych zajęć "Guzik z mleka, czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawskich świata" na podstawie książki Krzysztofa Zięby poznały niektóre zagadnienia ze świata fizyki i chemii. W naszym bibliotecznym laboratorium wykonaliśmy kilka spektakularnych doświadczeń chemicznych, między innymi: powietrzny odrzutowiec, bańka mydlana, wędrująca woda, wybuchający wulkan i inne. Przeprowadzone doświadczenia wzbudziły zainteresowanie i ciekawość dzieci, a efekty końcowe były miłym zaskoczeniem. Na zajęciach, oczywiście nie mogło zabraknąć książek popularnonaukowych związanych z tematem, w których dzieci szukały wskazówek do wykonania eksperymentu.

Jak Tata pokazał mi Wszechświat

Na następnych zajęciach sięgneliśmy po kosmiczne tytuły, których w zbiorach biblioteki jest bardzo dużo. W czasie spotkania dzieci na podstawie książek próbowały uświadomić sobie przede wszystkim ogrom i potęgę Wszechświata., którego rozmiary i sposób powstania przekraczają granice ludzkiego poznania. Książka Ulf Stark i Evy Eriksson "Jak tata pokazał mi wszechświat " pokazuje jak wygląda mikro- i makrokosmos i łatwiej to zrozumieć. Dzieci poznały ciekawostki o każdej z planet, a następnie wykonały wybrane przez siebie planety i powstał ich własny Wszechświat w bibliotece.

Czy obraz albo rzeźba da się stworzyć ze śmieci?

Podczas zajęć na uczestników czekało niezwykłe zadanie artystyczne, ponieważ z materiałów recyklingowych tworzyły dzieła sztuki. Powstały piękne obrazy i malownicza architektura.

Moda ekologiczna, czyli stroje wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu.

Kolejne zajęcia ekologiczne i wykorzystanie niepotrzebnych materiałów pokazały, co to znaczy mieć wyobraźnię proekologiczną oraz jak można wykorzystać surowce wtórne. Zadaniem każdego uczestnika zajęć było przygotowanie ubioru m.in: reklamówek, butelek, papieru, tektury. Dzieci stworzyły unikatowe kreacje a następnie zaprezentowały je podczas pokazu mody. Zajęcia były dowodem na to, że z "niczego" można zrobić coś wspaniałego, coś co daje dużo radości, satysfakcji i niewiele kosztuje. Zajęcia były inspirowane literaturą o recyklingu